Błąd
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /users/0012/gimmw/www/nowa.gimnazjummalawies.pl/images/galeria/zdjecia2014/wyszogrod/
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /users/0012/gimmw/www/nowa.gimnazjummalawies.pl/images/galeria/dg/
Uwaga
  • JW_SIG_PRG
  • JW_SIG_PRG

Uczniowie klas IIIa i b 8 listopada wybrali się na wycieczkę do Płocka. W kinie Helios zobaczyli film „Twój Vincent”, dzięki któremu poznali twórczość znanego holenderskiego postimpresjonisty i dowiedzieli się, jak trudne było jego życie. Potem odwiedzili najstarszą polską szkołę LO im. Marszałka Stanisława Małachowskiego. Zwiedzili znajdujące się w najstarszej części szkoły Muzeum, odrestaurowaną Aulę z odkrytą na ścianach polichromią, weszli na wieżę, skąd mogli podziwiać panoramę Płocka. Odwiedzili też galerię słynnych absolwentów Małachowianki. Uwagę wszystkich zwrócił portret Wincentego Hipolita Gawareckiego – patrona Szkoły Podstawowej w Małej Wsi. Na koniec była oczywiście wizyta w McDonaldzie.6 listopada odbyła się wycieczka klas II do Płocka. Uczniowie wzięli udział w lekcji przedmiotowej w siedzibie Towarzystwa Naukowego Płockiego. Wysłuchali historii Biblioteki Zielińskich, zobaczyli starodruki, inkunabuły m.in. Kroniki Jana  Długosza i Wincentego Kadłubka, pierwsze wydanie O obrotach sfer niebieskich Mikołaja Kopernika, Biblię Kronenberską. Dowiedzieli się, co to jest floratura, skryptorium, inicjały, neumy itp. Zwiedzili też wystawę starodruków związanych z historią wojskowości. Zobaczyli np. jak wyglądał strój pierwszych nurków. Druga część wycieczki była bardziej rozrywkowa. Chętni spędzili godzinę na Pływalni Podolanka, potem wszyscy udali się do McDonalda.

Zajęcia profilaktyczne z bezpieczeństwa w ruchu drogowym "Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny"


„Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”

Gimnazjum z Oddziałem Integracyjnym im. Anny Nakwaskiej w Małej Wsi włączyło się w organizowaną przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego kampanię społeczną „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”.

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego 10 listopada przeprowadził spotkanie w ramach w/w kampanii w Gimnazjum z Oddziałem Integracyjnym im. Anny Nakwaskiej w Małej Wsi.  Dyrektor Gimnazjum w Małej Wsi Jadwiga Milewska powitała przybyłych gości: Starostę Płockiego Mariusza Bieńka, Dyrektora Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Tomasza Kominka, Wójta Gminy Mała Wieś Zygmunta Wojnarowskiego, Sekretarza Gminy Mała Wieś Jadwigę Nowatkiewicz oraz Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Płocku Roberta Kopra i zastępcę Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Płocku Agnieszkę Bednarską.

Pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Płocku wraz  z  funkcjonariuszami z Komendy Miejskiej Policji w Płocku oraz strażakami z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Płocku w trzech przygotowanych panelach promowali bezpieczeństwo.

 Akcja miała na celu uświadomienie wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, ale najbardziej pieszym i rowerzystom, o których  często mówi się, że są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, jak ważnym jest posiadanie elementów odblaskowych, a co za tym idzie, bycie widocznym na drodze, szczególnie po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Podczas spotkania z młodzieżą funkcjonariusze policji, przedstawiając film „tak chcę być bezpieczny…”, omawiali rodzaje zagrożeń, na jakie jest narażony młody człowiek w codziennym życiu i jak się przed nimi chronić. Młodzież poznawała także  zasady udzielania pierwszej pomocy pod  bacznym okiem strażaków. Uczniowie mieli także okazję sprawdzić swoje umiejętności jazdy na rowerze, pokonując przygotowany przez pracowników Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Płocku tor rowerowy, a także ocenić swoje możliwości jazdy na motorze na specjalnym symulatorze.

W ramach kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” młodzież  otrzymała także elementy odblaskowe.

 

 

 

Seniorzy wraz z uczniami z Gimnazjum w Małej Wsi

W ramach Projektu  SeniorON z Fundacji PZU realizowanego w ramach współpracy  z Polskim Czerwonym Krzyżem w Płocku, Seniorzy   wraz z uczniami z Gimnazjum w Małej Wsi uczestniczyli w   warsztatach projektowych pt.: „Rękodzieło międzypokoleniowe”, które odbyły się 27 września 2017 r. Podczas spotkania seniorzy  wraz z prowadzącą panią Elżbietą Szymańską uczyli młodzież rękodzieła  metodą  origami i quillingu. Warsztaty przebiegały  w bardzo miłej, sympatycznej atmosferze, dzięki czemu wszyscy uczestnicy spotkania przekonali się jak ważne są więzi międzypokoleniowe. 

Drugie spotkanie projektowe SeniorON  pt. „Informatyka bez granic” Seniorów i młodzieży odbyło się 10 października br., na którym role uczących przejęła młodzież  gimnazjalna  z panią prowadzącą  warsztaty Beatą Marczak.  Dzięki tym warsztatom Seniorzy przekonali się, że warto pokonać swoje lęki przed czymś nowym, nieznanym oraz że na naukę nigdy nie jest za późno.

Święto Szkoły

Święto Szkoły  odbyło się 16 października, a złożyły się na nie trzy uroczystości:  apel poświęcony patronce szkoły oraz apele z okazji  Dnia Papieskiego i Dnia Edukacji Narodowej. Początek to tradycyjnie  przypomnienie życia i twórczości Anny Nakwaskiej oraz przeczytanie fragmentów jej pamiętników. Potem był quiz z wiedzy o naszej patronce, który wygrała Martyna Grzelak. Konkurs na sobowtóra Anny Nakwaskiej – Martyna Nowatkiewicz . Na koniec pierwszej części pani dyrektor ogłosiła  zwycięzcę gry terenowej, czyli przedstawicieli klasy IIId. Z okazji Dnia Nauczyciela zobaczyliśmy jednoaktówkę  pt. „Żywot nauczyciela poczciwego” w trzech odsłonach: Na dolnym korytarzu, W pokoju nauczycielskim i W domu nauczyciela. Historia zabawna choć zakończona tragicznie. Na koniec dzięki ładnej słonecznej pogodzie mogło zostać rozpalone ognisko za szkołą, a uczestnicy imprezy skosztować pieczone w ogniu kiełbaski.

 

Trzeba zaznaczyć, że po raz  pierwszy w historii naszej szkoły nie było otrzęsin klas I.

Zgodnie z tradycją po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji Sprzątanie Świata. Niestety w tym roku wykonanie zadania utrudniała nam pogoda, byliśmy zmuszeni kilka razy przekładać akcję. Najpierw sprzątaliśmy teren wokół naszej szkoły i boiska. Przeszliśmy się ulicami Małej Wsi, sprzątaliśmy teren wokół stawów. 29 września  pojechaliśmy gimbusem do Podgórza, skąd przeszliśmy wzdłuż  najładniejszego odcinka doliny Ryksy. Przetarliśmy nieużywany przez rok szlak, odsunęliśmy połamane konary drzew, zebraliśmy śmieci. W tym roku z radością stwierdzamy, że ilość śmieci  zmniejszyła się. Oby tak dalej.  Korzystając z tegorocznego wysypu grzybów poznaliśmy najpopularniejsze ich gatunki . Okazało się bowiem, że nie wszyscy z nas znają koźlarza, borowika i podgrzybka. Poznaliśmy sposoby na odróżnienie kani od muchomora. Przypomnieliśmy sobie zasady, którymi powinien kierować się grzybiarz oraz osoby przebywające w lesie.      

W szkole prowadzimy zbiórkę makulatury i elektrośmieci. 

Tradycyjnie spotkaliśmy się przy szkolnym ognisku, w którym piekliśmy kiełbaski.

 

Dziękujemy Urzędowi Gminy za prowiant oraz zapewnienie transportu na zajęcia ekologiczne do Podgórza.

Dodatkowe informacje