Klub Europejski

PLAN PRACY

SZKOLNEGO KLUBU EUROPEJSKIEGO

DZIAŁAJĄCEGO PRZY GIMNAZJUM Z ODDZIAŁEM INTEGRACYJNYM IM. ANNY NAKWASKIEJ W MAŁEJ WSI

„ Prawdziwym Europejczykiem Jest Ten, Kto Się Nigdy Nie Zniechęca”

P. H. Spaak

opiekun:

Małgorzata Pikalska

INFORMACJE PODSTAWOWE O SZKOLNYM KLUBIE EUROPEJSKIM

Szkolny Klub Europejski działa przy Gimnazjum z Oddziałem Inetgracyjnym im. Anny Nakwaskiej w Malej Wsi. Jest organizacją zrzeszającą uczniów klas I-III gimnazjum. Przynależność do organizacji jest dobrowolna, a praca uczniów na zajęciach SKE nie podlega ocenianiu.

Podstawową  formą pracy Szkolnego Klubu Europejskiego są zajęcia tematyczne, które odbywają się co najmniej dwa razy w miesiącu. Uczestnicy biorą udział  w konkursach   i akcjach organizowanych przez Klub. Działania SKE, których celem jest propagowanie wiedzy o Europie i budowanie tożsamości europejskiej adresowane są do wszystkich uczniów szkoły.

CELE  EDUKACYJNE PLANU:

1. Zdobycie i poszerzenie przez uczniów wiedzy o Europie i państwach tworzących kontynent,  a w szczególności wiedzy dotyczącej geografii, społeczeństwa, gospodarki i głównych wydarzeń historycznych, które miały miejsce od zakończenia II wojny światowej do czasów nam  współczesnych.

2. Poznanie dziedzictwa kulturowego narodów i państw Europy oraz ich współczesnych dokonań w dziedzinie kultury, nauki i oświaty.

3. Poznanie walorów i atrakcji turystycznych państw europejskich .

4. Poznanie  wybitnych przedstawicieli kultury, nauki i polityki krajów Europy  w czasach minionych i współczesnych.

5. Poznanie głównych problemów społecznych, politycznych i gospodarczych  z którymi borykają się państwa naszego kontynentu oraz sposobów ich przezwyciężania.

6. Poznanie warunków życia dzieci i młodzieży w krajach Europy, a w szczególności systemów edukacyjnych oraz sytuacji prawnej młodego pokolenia.

7. Poznanie dziejów integracji europejskiej i koncepcji zjednoczonej Europy oraz głównych twórców i propagatorów tych idei.

8. Zdobycie i poszerzenie wiedzy o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, jej głównych instytucjach i ich kompetencjach oraz o zasadach działalności i kierunkach rozwoju UE.

9. Poznanie wkładu naszego kraju w procesie integracji europejskiej oraz określenie miejsca i roli Polski i Polaków w jednoczącej się Europie.

10.  Zdobycie wiedzy o drodze Polski do Unii Europejskiej oraz poznanie zrozumienie korzyści i kosztów związanych z przynależnością naszego kraju  do UE. Określenie perspektyw rozwoju Polski w związku  z integracją europejską.

11. Kształcenie i doskonalenie umiejętności:

·         samodzielnego uczenia się,

·         korzystania z różnych źródeł informacji, w tym z Internetu i multimedialnych programów edukacyjnych, posługiwania się nowoczesnymi technologiami informacyjnymi,

·         wnioskowania i dokonywania porównań,

·         porządkowania informacji i dokonywania ich wartościowania,

·         pracy w zespole, sprawnego komunikowania się oraz prezentacji efektów pracy grupowej,

·         prezentacji własnych opinii i poglądów  oraz obrony swojego stanowiska.

GŁÓWNE ZAGADNIENIA REALIZOWANE NA ZAJĘCIACH TEMATYCZNYCH SZKOLNEGO KLUBU EUROPEJSKIEGO:

1. Polska w Unii Europejskiej

·         Droga Polski do UE – kalendarium głównych wydarzeń oraz ich przyczyny. Nadzieje i obawy społeczeństwa polskiego związane z przystąpieniem do UE.

·         Miejsce Polski w instytucjach Unii Europejskiej

2. Nasza gmina w Polsce i Europie:

·         Przeszłość i dzień współczesny Urzędu Gminy Mała Wieś

ZADANIA SZKOLNEGO KLUBU EUROPEJSKIEGO, FORMY I TERMINY REALIZACJI.

Zadania  i formy realizacji

Termin realizacji

Odpowiedzialni

Nabór nowych członków Klubu