Plan pracy wolontariatu

SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU

Przy Gimnazjum z Oddziałem Integracyjnym im. Anny Nakwaskiej w Małej Wsi działa Szkolne Koło Wolontariatu. W roku szkolnym 2013/2014 do Koła należy 26 uczniów, którzy angażują się w prowadzone charytatywne akcje. Opiekunem Szkolnego Koła Wolontariatu jest pani Edyta Utkowska.

Spotykamy się w każdy poniedziałek. Mamy na swoim koncie wiele akcji charytatywnych, zarówno w szkole jak i poza nią.

Czynnie uczestniczymy w „Zakręconej akcji”, polegającej na zbiórce nakrętek, które przekazujemy do Stowarzyszenia Rodzin Dzieci Głuchoniemych. Zostaliśmy docenieni i otrzymaliśmy dyplomy „za bezinteresowną pomoci zaangażowanie”.

Postaraliśmy się, aby pamięć o naszej patronce, Annie Nakwaskiej, przetrwała. Uzbieraliśmy pieniądze i ufundowaliśmy tablicę pamiątkową, która zawisła nad wejściem do grobowca Nakwaskiej w Kościele parafialnym w Kępie Polskiej. Odsłonięcie tablicy poprzedzone uroczystą Mszą św., odbyło się 11 października 2013r. Przybyło wielu znakomitych gości, m.in. Biskup Piotr Libera, rodzina Nakwaskich i Szymanowskich. Druga część uroczystości to przedstawienie przygotowane przez klasę IIIB oraz szkolny chór. Potem odbył się poczęstunek dla zaproszonych gości.

Corocznie organizujemy zbiórkę słodyczy oraz artykułów piśmienniczych na rzecz dzieci       z Domu Dziecka w Płońsku. Nasi szkolni koledzy i koleżanki zawsze z ochotą włączają się      w tą akcję. Udaje nam się uzbierać dużo prezentów. Potem odwiedzamy dzieciaki, wręczamy im mikołajkowe prezenty        i bawimy się z nimi. Zawsze dziękują nam pięknym uśmiechem.

W tym roku SKW włączyło się po raz pierwszy do akcji „Szlachetna Paczka”. W szkole organizujemy zbiórkę żywności dla rodzin potrzebujących pomocy z naszej gminy. Spotkaliśmy się z pozytywną reakcją naszych rówieśników. Mamy nadzieję, że uda nam się zebrać dużo potrzebnych artykułów.

„Paczka dla kolegi z klasy” to również jedna z naszych akcji. Polega na zbiórce słodyczy, artykułów piśmienniczych itp., które będą przekazane naszym potrzebującym kolegom          z klas. Będą to prezenty gwiazdkowe. Dzięki temu możemy się poczuć Świętymi Mikołajami  J

Naszym największym do tej pory przedsięwzięciem jest włączenie się do ogólnoświatowego Maratonu Pisania Listów zorganizowanego przez Amnesty International. Odbędzie się on 12 grudnia w murach naszego Gimnazjum. Akcja polega na pisaniu listów do więźniów sumienia, którzy zostali niesłusznie osądzeni lub czekają na wyrok. W poprzednich latach udało się wyciągnąć z więzień kilkoro z tych ludzi. Mamy gorącą nadzieję, że w tym roku też nam się to uda i na wolność wyjdzie wiele z nich. Pisząc, wspieramy więźniów na duchu        i komunikujemy władzom, że świat nie jest wobec nich obojętny.

W styczniu  włączymy się tradycyjnie w Akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i mamy nadzieję, że uda nam się pobić rekord zebranych pieniędzy z tamtego roku.

Działając w SKW możemy pomagać innym, przez co sami stajemy się lepszymi ludźmi. Pomiędzy wolontariuszami panuje przyjazna atmosfera. Razem planujemy akcje i je organizujemy, co daje nam wiele radości oraz satysfakcji.

Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu

Natalia Hożewska